ראיון עם ראש המועצה קרן גרין – בשנה הבאה יהיה כאן טוב יותר!

השנה שהיתה, השנה שתהיה, התחבורה, הקואליציה, בית המועצה החדש ועוד.

לקראת השנה החדשה, קיימנו ראיון עם ראש המועצה קרן גרין לדבר על השנה שהיתה ועל השנה שתהיה.

הראיון הזה התחלק למספר חלקים – הוא התחיל לפני כחודש בסיור משותף שערכנו בשטח ונמשך בימים האחרונים במסגרת פגישה ארוכה שערכנו בלשכה.

ראיון פתוח, מאד לא רישמי ועם המון כנות. יאמר לזכות קרן שבאינטרקציה איתה, אין לרגע תחושת פוליטיקה באוויר. לא כשהיא עונה על שאלות באופן רשמי למען הכתבה ולא בדברים שעולים תוך כדי שיחה לא פורמאלית. המונח “פולטיקה חדשה” בהחלט מתאים כאן.

גם למצוא זמן מתאים לראיון לא פשוט. קרן עובדת מסביב לשעון. כשאני שואל אותה מתי היא ישנה, היא עונה עם חיוך “בין שתיים לארבע (לפנות בוקר)”.

 

היו מספר רגעים בפגישתנו שאפשר להגדיר כרגעים חשובים – כנראה שאחד העוצמתיים שבהם היה הרגע שבו סיפרה בגאווה על פתיחת גינת הכלבים שהתקיימה בימים האחרונים בישוב ובאותו משפט אמרה “כל כך רציתי לפתוח את הגינה. בסך הכל גינת כלבים ועדין זה לקח 7 חודשים”.

זה רגע שמסכם כל כך הרבה דברים על משמעות וקצב של רשות מקומית. גם כשמישהי כמו קרן שממשיכה להוכיח שהיא יודעת להניע את המערכת עומדת בראש, לדברים יש את הקצב שלהם. כנראה שאם זו היתה חברה פרטית, אחרי חודש שקרן היתה נכנסת לתפקיד, הכלבים כבר היו משחקים בגינה.

 

נחזור חודש אחורה. החלק הראשון של הראיון כלל סיור משותף בישוב עם דגש על מוסדות החינוך. נסענו יחד בכל רחבי הישוב ועברנו בבתי הספר, הגנים ובמקומות נוספים בישוב – בתי הספר היו ערוכים לפתיחת השנה בצורה טובה.

כשלצידה השותף לדרך, חבר המועצה ומחזיק תיק החינוך אמיר זהבי, הם מספרים באריכות על כל דבר שנעשה בבתי הספר ובגנים וגאים מאד על דברים שנעשו.

חינוך תמיד היה אצל קרן בראש סדרי העדיפויות וכנראה תמיד יהיה. בסופו של דבר, שם גילתה האזרחית עו”ד קרן גרין את “חיידק” העשייה הציבורית שפרץ כשילדיה נכנסו למערכת החינוך והיא החלה בפעילות בועדי ההורים השונים. שם הכל התחיל.

שלרגע לא תחשבו שהיא לא רואה גם את הדברים שעדין צריך לעשות. היא עוברת ליד מעקה שצריך להחליף ומבקשת להוסיף לרשימה, אומרת שצריך לצבוע גדר בגן מסוים ומוסיפה עוד ועוד דברים לרשימה – בסוף הכל מתחיל ונגמר בתקציב והאתגר הגדול ביותר הוא לחלק אותו בצורה נכונה.

בסיור אנחנו פוגשים את “העבר” דוגמת בית ספר יגאל אלון הותיק שעבר שיפוץ ושינוי גדול, את “ההווה” בבית ספר לב רן שנראה כאילו הכפיל את גודלו עם המבנה החדש ומדברים על “העתיד” שצפוי בהרחבת חטיבת הביניים הרצוג.

דיברנו גם לא מעט על בית ספר נתיבות משה ושערי יהודית שחשוב מאד לקרן לחזק אותם ברמת המבנה ובכל מה שנדרש.

וכמובן, על פתיחת הגן החדש לחינוך מיוחד. תחום שקרן רוצה שתמיד יטופל על הצד הטוב ביותר.

במסגרת ההערכות לפתיחת השנה,  קרן החליטה לקחת את כל מנהלים והצוות הניהולי של בתי הספר לסיור בישוב באוטובוס שהיה מרתק ממה ששמעתי. קרן מדגישה שהיא רואה בהם צוות מוביל.

רגע חשוב נוסף שהיה במסגרת הסיור היה כשנתקלנו בשני אזורים בהם היה פסולת – באחד גזם ובשני פסולת בניין. הנושא מיד הועבר לטיפול. במקרה אחד ניתן לראות בוודאות כי משאית פשוט פרקה פסולת בנין באזור מסוים בשביל לחסוך כסף על הפינוי ובמקרה אחר שמישהו בחר להוציא גזם בסוף שבוע ללא קשר לימי הפינוי.

קרן אמרה “יש עוד הרבה עבודה סביב הנושא שקשורה בצד אחד לאכיפה ובצד שני לפעילות הנדרשת. שלומי מוכתר (סגן ראש המועצה שאחראי על תחום השפ”ע) עושה עבודה טובה ומביא איתו המון סדר. כשיהיה חיבור של מוקד, תחום השפ”ע ואכיפה, זה יורגש בשטח”.

אמרתי שלדעתי זה תחום שלא ניתן לנצח בו. זה ותחום התחבורה שפשוט פגום בגלל החלטות לא נכונות במדינה שלנו.

קרן ענתה “נושא התחבורה זה נושא שאומרים לי לא לגעת בו, כי לא ניתן לקדם באמת. אני חייבת להודות שזה רק גורם לי יותר לרצות להתעסק בו ולהצליח”.

כשדיברנו שוב על תחבורה בפגישה במשרד, קרן הלכה לכיוון המפה הגדולה שתלויה במשרד והראתה את התוכניות. היא והצוות ממשיכים לעבוד על הנושא והחיבור שנוצר במסגרת “פורום ראשי הרשויות” מביא איתו כח גדול יותר.

היא אומרת שהיא מקווה שאחרי החגים תגיע בשורה ממשרד התחבורה להגברת קווי התחבורה הציבורית לרכבת והיא גם מקווה להכניס את מחלף אילנות המתוכנן לתוכנית החומש 2021.

 

אני רואה שאת מקיימת לא מעט פגישות עם ראשי רשויות אחרים, זה עוזר לנושא התחבורה?

“זה עוזר לכל הנושאים. יצרנו משהו מאד נכון שפועל בצורה טובה. אנחנו קבוצה של ראשי רשויות שבמקרים רבים יש לנו אינטרסים משותפים. החיבור בנינו עוזר לנו להתנהל בצורה טובה יותר. עשינו מספר השתלמויות וקורסים ביחד ומעבר ליחסי עבודה טובים, נוצרו יחסים אישיים.

אחד הדברים הטובים שנוצרו מהפעילות המשותפת זה קשרי ממשל טובים שגרמו לכך שכמעט בכל משרד יש לנו אנשי קשר”.

 

אם כבר מדברים על קשרי עבודה, איך הולך עם הקואליציה החדשה?: “האווירה בקואליציה טובה מאד ושיתוף הפעולה בין כולם עובד בצורה נפלאה. בנינו את זה בצורה כזו שעבור כל נושא, יש מישהו שמוביל את התחום וזה יוצר מכפילי כוח.

גולברי מביא איתו ברק בעיניים וניסיון וכבר פועל במלוא המרץ בתחום ההנדסה וכסגן ראש מועצה, שלומי כפי שציינתי מוביל בהמון סדר ותכנון את תחום השפ”ע וגם כסגן. נועם מולה מביא איתו נסיון לתחום הכלכלי, תפארת אסולין שאין מתאימה ממנה להוביל את תחום השיכון, יוסי הביא איתו המון אנרגיות לתחום הנוער והספורט, תמי שותפה בתחום החינוך שיקר ללב של שתינו וגם תהיה ממובילות המשלחת לצרפת בתחום החינוך והקהילה עם כל הנסיון שצברה, צוך מייעץ בנושאים שונים ונקדם את הפעילות שהוא יוביל, ואמיר כמו תמיד נמצא שם בשביל כל דבר שנדרש בתחום החינוך וגם קידם את פרויקט הספריה הירוקה המקסים.

חשוב לי לציין גם את חברי המועצה הנוספים – תומר יעקב, צפריר פדלון, אביעד חסון ודורון אריה שאולי לא חלק מהקואליציה אבל כולם יודעים שהם חברי מועצה מעורבים ואיכפתיים שהם חלק מהעשייה למען הישוב”.

 

בעוד כחודשיים קרן תחגוג שנה מאז נכנסה לתפקידה, שאלתי אותה באיזה השגים את גאה במיוחד

“יש לא מעט דברים לשמחתי שנעשו:

עובדי המועצה – משהו טוב קורה במועצה. יש אווירה מאד טובה של יחד ופעילויות מגבשות ואני מרגישה שבכל יום מחדש העובדים מגיעים עם המון רצון לעשייה.

חינוך – ההשקעה שנעשתה במהלך הקיץ עבור בתי הספר והגנים וההצטרפות שלנו כמועצה לתוכנית “ארגז כלים דיגיטלי לכל מורה לחינוך מיוחד”.

הבריכה – אני מאד שמחה וגאה על ההחלטה על פתיחת הבריכה. הבריכה היתה הצלחה אדירה בקיץ ותושבי הישוב נהנו ממנה.

פעילות הנוער – היה קיץ בלתי נשכח שהתחיל עם מינוי מנהל מחלקת נוער חדש ועם רכז פעילות נוער ונעשתה עבודה מדהימה עם פעילות יוצאת דופן ומאד מגוונות.

תהליך בחירת תנועת הנוער הצורן – יצרנו תהליך דמוקרטי שהתרגשתי לגלות שלומדים עליו עכשיו בישובים אחרים ויישמו אותו בהשראתנו.

פעילות המתנ”ס – הנהלת המתנ”ס והעובדים עושים עבודה טובה מאד ומרגישים את זה בישוב. אני מאד שמחה על הבחירה ביעל בן מרדכי ובכל אחד מחברי ההנהלה ומרגישה שהם השותפים הטובים ביותר לקידום המתנ”ס בישוב.

הקואליציה – כפי שסיפרתי, אני שמחה על הקמת הקואליציה ועל שיתוף הפעולה והאווירה החיובית.

הגדלת מספר המלגות – הגדלת המלגות שאנו מחלקים לבני הישוב מ- 12 ל- 30.

העבודה עם מטה התחבורה ומטה המאבק של תוכנית המתאר – תושבים יקרים שעושים למען הישוב ואני שמחה שאנחנו עובדים יחדיו למען עתיד הישוב ואני מאד שמחה על ההישג המשותף שלנו בהחזרת תוכנית המתאר לשולחן הדיונים. אני מובילה את הטיפול בתוכנית ומקווה שנדייק ונסגור את התוכנית לשביעות רצון כל הצדדים.

גינת הכלבים – מהדברים הראשונים שידעתי שנעשה ואני מאד שמחה שזה סוף סוף קרה”.

 

איזה דברים נמצאים אצלך על השולחן שישנו את העתיד שלנו כתושבים?

“הקמת בניין המועצה החדש ומרכז תושבים שיכלול מרכז עתיד ישובי. אני מקווה שבשנת 2020 נצליח לסגור את הנושא ולהתחיל לתכנן. הנושא הזה ישפיע על שיפור השירות לתושב שחשוב לי כל כך. לא סתם אמרתי לאורך כל קמפיין הבחירות שהתושבים בישוב הם לקוחות של המועצה אשר צריכים לקבל את השירות הטוב ביותר”.

 

מהו האתגר הגדול ביותר למועצה?

“נושא הגדלת ההכנסות הינו האתגר הגדול ביותר. בסופו של דבר אנחנו חיים בישוב עם תושבים במעמד סוציואקונומי גבוה (ציון 8) אבל בגלל מחסור בשטחים מסחריים, אנחנו מועצה ענייה.

אני יכולה לשתף שאנחנו כבר בקשר עם אדריכל עבור בנייה של שטח מסחרי של 100 דונם במודל של יקום וקיסריה במטרה להגדיל את ההכנסות.

יחד עם חברה כלכלית שאני מקווה שנקים ומתחם ייעודי להשכרת משרדים (בדומה ל- WeWork), אני מקווה שנגדיל את ההכנסות בצורה המיטבית”.

 

איך בוחרים חלומות ויעדים לעתיד?

“יש לי המון כאלה והתפקיד שלי זה לקבל החלטות בסוף.

אני יכולה להגיד לך שנושא שיקום השיכון הוא משהו שאני לא אתפשר עליו. אנחנו עובדים עם משרד השיכון בשביל לקדם את הנושא. אלו לא דברים שקורים מהר, אבל אלו דברים שיקרו.

הדבר הזה יעשה במסגרת של שיתוף ציבורי כי בסופו של דבר, אנחנו ישוב עם קהילה מאד חזקה ותומכת ובדיוק כמו ששיתפנו את הציבור בנושא תנועת הנוער, כך נעשה במקסימום תחומים וכמובן גם סביב שיקום השיכון.

נושא שיפור השירות לתושב כפי שכבר ציינתי, הוא בדמי וזה כבר קורה אבל יקרה עוד הרבה יותר טוב בעתיד.

בכל מה שקשור לחינוך, יש המון תוכניות דוגמת הקמת מרכז לגיל הרך, שיפור מערך הרישום, הקמת בית ספר מכיל, בית ספר לצרכים מיוחדים ומרכז עתיד ישובי שישפיע על החינוך אבל הרבה מעבר. התחלנו לעבוד על התוכניות וזה נושא מרגש מבחינתי שיגע בכל תושב בישוב.

בכלל נושא הנוער והצעירים היה וימשיך להיות גם כן בראש סדרי העדיפויות ובצד השני אני ארצה שנגדיל את הפעילות שלנו בישוב לגילאי 60+. יש לנו כבר תוכניות בנושא.

יש עוד המון דברים שארצה שנעשה דוגמת מיתוג הישוב, הקמת צוות נאמני ניקיון, כתיבה של הסיפור הישובי שחשוב שכל תושב יכיר, חיזוק הקשר עם העיר התאומה שלנו אלו (Alluach) שבצרפת וכמובן טיפוח משאבי אנוש במועצה”.

 

וברמה האישית – איזה חלומות ויעדים את מציבה לעצמך?

“התחלתי להתאמן פעמים בשבוע ואני מתכוונת לשמור על זה.

היא רוצה להקפיד על שעות שינה כי כנראה שבין שתיים לארבע זה לא מספיק.

כרגע אני קוראת את הספר הסוד הטמון באנשים ואני מקווה שבשנה הקרובה אקרא יותר וכמובן להשקיע יותר בקשר הזוגי. זה יתחיל עם המנוי של המתנ”ס שקניתי להצגות בהיכל התרבות בישוב ואני מקווה שנמצא יותר זמן זוגי”.

 

איחלתי לקרן שנה טובה ויצאתי מהלשכה.

כשיצאתי מהלשכה של קרן, נתקלתי בסגן ראש המועצה שלומי מוכתר ושאלתי אותו איך העבודה עם קרן והוא ענה לי “מדהים! היכולת שלה לגעת באנשים עם יכולות ניהול משולבים עם רוגע ושלווה. אני לא ראיתי דבר כזה”.

 

מה אני אגיד לכם?

שמח לראות הבטחות בחירות שהופכות לאט לאט למציאות בין אם בפועל ובין אם בתכנון.

שמח לראות שקרן היתה נגישה לציבור ונשארה נגישה לציבור.

שמח לראות שהיא מתעקשת לעסוק גם בנושאים לא פופולריים וכמעט בלתי ניתנים לפיצוח דוגמת התחבורה, תחום השפ”ע והשיכון.

שמח שאנחנו בדרך הנכונה.

 

חג שמח תושבים יקרים ושנה טובה!

כתבות מהפורטל שיעניינו אתכם

יש לכם חדשות לחלוק איתנו?
נגישות